Nielen oriešky sú týrané.

Autor: Daša Lofajová | 24.2.2012 o 13:43 | (upravené 24.2.2012 o 14:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  90x

Aj keď sa v útulkoch samozrejme nachádzajú hlavne zvieratka bez papierov, alebo tak zvaní „orieškovia“, nielen tieto psíky boli predtým vystavené krutému zaobchádzaniu a týraniu. Žiaľ takýto osud často krát zasiahne aj psíky s PP, ktoré sa predávajú za vysoké sumy a chovatelia ich chovajú za účelom zisku a nie preto, že majú vzťah k zvieratám. Keď nám v roku 2004 zomrel po takmer sedemnástich rokoch života rodinný miláčik kríženec pinča, rozhodli sa pre kúpu čistokrvnej čivavky. Asi sme mali na prvý krát veľké šťastie, pretože sme natrafili na zodpovednú chovateľku, ktorej záležalo na tom, do akých rúk dáva svoje šteniatka. Museli sme sa zaviazať dosť prísnou zmluvou a pravidelne informovať chovateľku  ako sa čivavke darí. Zmluva obsahovala napríklad predkupné právo chovateľky, v prípade, že by sme čivavku chceli z nejakých dôvodov zbaviť. Prístup chovateľky bol veľmi príjemný a taktiež nám vždy rada poradila.

Čivavka nám robila veľkú radosť, navštevovali sme s ňou klubové výstavy, pretože bola jednoznačne výstavný kus.  V roku 2008 sa však u nás odohrala strašná udalosť, keď nám čivavku zabilo auto.

V našej rodine je pes rovnocenným členom a preto nás táto udalosť všetkých veľmi zasiahla, pretože sme prišli o milovaného člena rodiny. Jedinú možnosť ako zaplátať boľavú ranu bolo čím skôr zohnať nové šteniatko. Chovateľka, od ktorej sme mali predchádzajúcu čivavku sa už chovom nezaoberala, preto sme sa rozhodli nájsť si nového miláčika na internete. Natrafili sme na šteniatka s PP na východnom Slovenku.  Pani nám ukázala matku šteniatka, ale však samotné šteniatko sme prvý krát videli až pri odbere, z dôvodu, že fenka dostala nejaký zápal a nemohla kojiť šteniatka a tie museli ísť k náhradnej fenke. Vzhľadom na veľmi vysokú cenu šteniatka a to že sme ho pred kúpou nevideli sa dodnes smejeme, že sme kúpili „mačku vo vreci".

Na nové šteniatko bolo potrebné počkať dva týždne, ale bolesť zo straty našej čivavky bola tak veľká, že sme nevydržali dlhšie bez psíka.

Na internete sme objavili krásneho päť mesačného čivavníka s PP za veľmi nízku cenu. Skonštatovali sme, že určite bude mať nejakú vadu a však bola to láska na prvý pohľad a hneď v ten deň sme sa rozhodli poňho ísť.

Prístup predávajúceho pána, ktorý je ináč známy chovateľ, bol veľmi zvláštny. Čivavy, ktorých mal okolo dvadsať, choval v kotercoch vo dvore rodinného domu. Zjavne to nebol taký milovník ako chovateľka, od ktorej sme mali svoju prvú čivavku, ktorá svojich miláčikov chovala v dome,mala ich asi štyroch a bol tam viditeľný vzťah k štvornohým drobcom.

Otvoril tmavú búdu bez výbehu a odtiaľ vybehlo malé vychudnuté psíča, ktoré bolo dezorientované a chcelo niekam ujsť, ale samo nevedelo kam. Na otázku, akú má psík vadu, odpovedal pán, že žiadnu. Na otázku prečo sa potom predáva tak lacno, odpovedal, že on je len sprostredkovateľ a pes pochádza z chovnej stanice zo západného Slovenka. Pán mi žiaľ nevedel odpovedať ani na otázku, či je pes čipovaný, alebo tetovaný.

Napriek všetkému sme boli rozhodnutí, že psíka berieme. Na to, že mal psík päť mesiacov, mal za sebou len jedno jediné základné očkovanie a ako ukázali neskôr testy, bruško mal plné parazitov. Chovateľ zjavne nemal ani záujem o zdravie šteňaťa, ktoré predával. Po príchode domov bol čivavník veľmi bojazlivý a bál sa hlavne mužskej časti našej rodiny. Táto nedôvera mu ostala až do konca života. Bál sa všetkého a všetkých. Mysleli sme si, že je to len stres z nového prostredia, ale mýlili sme sa. Jeho ustráchané chovanie mu ostalo až do konca jeho krátkeho života. Vykazoval všetky príznaky týraného psíka a bolo zjavné, že sa s ním nezaobchádzalo v dobre.

Nikdy nezabudnem, ako v prvý deň, prišiel do mojej izby a bolo na ňom vidno, že chce ísť ku mne do postele. Tá nesmierna radosť čo nasledovala potom, ako som mu dovolila vyskočiť na posteľ sa nezabúda.  Prvú noc u nás strávil pri mojej maminke. Keď v moci vstala a odišla na chvíľu zo spálne, začal sa ozývať srdcervúci nárek našej novej čivavky, pretože si myslel, že sme ho opustili. Keď sa mama po chvíli vrátila, začal ju oblizovať a bol nesmierne šťastný, že nieje sám. Strach zo samoty mu ostal až do smrti, preto sme ho museli brávať s nami aj do práce. Potreboval mať neustále pocit, že nieje sám. Vždy tíško ležal vo svojom peliešku a jedným očkom kontroloval, či pri ňom niekto je. Ak nikoho nezbadal, začal plakať a bol strašne vyplašený.

Prvé vyšetrenie u veterinára ukázalo, že má asi len jedno vajíčko a to bol pravdepodobne dôvod, prečo sa ho chovateľ zbavil, aj napriek tom, že to bol krásny psík. Taktiež pri kluse nepoužíval jednu zadnú nožičku. Vyšetrenia ukázali, že má výrastky na chrbtici. Časom sa psychický stav psíka zlepšil aj vďaka prítomnosti šteniatka čivavky z východu, s ktorou vytvorili neoddeliteľnú dvojku.

Po absolvovaní niekoľkých vyšetrení a liečby sa mierne vypĺznutá srsť zmenila na nádherný zamatový kožúšok a taktiež sa objavilo aj „chýbajúce" vajíčko. Z čivavky, ktorá dostala meno Šaňo, sa stal nádherný výstavný psík.

Na jednej z výstav sme sa stretli s majiteľou Šankovej sestričky(čivavky z toho istého vrhu). Prvá otázka majiteľky bola, že ako sa náš psík správa, lebo ich fenka sa neskutočne bojí mužov a zjavne s ňou nebolo zaobchádzané dobre. Toto nám len potvrdilo to, čo sme už dávno tušili. Raz sme mali tú česť telefonovať aj s chovateľom, keď sme potreboval získať nejaké informácie. Z jeho chovania sme si taktiež mohli urobiť dostatočný názor, že v tomto prípade nejde o milovníka zvierat, ale o množiteľa za účelom biznisu.

Časom sa Šankove chovanie zlepšilo a však cudzím ľuďom nedôveroval. Ak sa objavil v jeho teritóriu cudzí muž, vedel byť pes, ktorý sa nechal mojkať malými deťmi a toleroval aj detské ťahanie za chvost alebo ušká, zmeniť na malého rotvajlera a zaútočiť. Deti miloval a toleroval im všetko a však muži mali uňho jednoducho smolu.

Šanko sa z nejakého dôvodu nikdy nikomu nepozrel priamo do očí, aj keď sme to skúšali niekoľko krát, vždy odvrátil hlavu. Bolo to dosť nezvyčajné, pretože čivavky radi hypnotizujú, hlavne ak máte pri sebe nejakú dobrotu.

Napriek všetkému sme nesmierne radi, že sme mohli poskytnúť  Šankovi domov a lásku, ktorú nám nezištne opätoval. Aj keď svoj život prežil naplno a nikdy u nás nebol sám, opustil nás až príliš skoro.

Na jar 2011 pri polihovaní na dvore našej chalupy sa stal obeťou nešťastnej náhody, keď sa v strede dvora objavila vretenica. Zvedavé čivavky šli preskúmať čo sa to v ich teritóriu nachádza a náš Šanko to žiaľ schytal priamo do papuľky. Napriek rýchlemu zásahu veterinára žiaľ Šanko uštipnutie neprežil...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Strašifták, Buzik, Čačurák. Ako sa žije ľuďom s netradičným priezviskom?

Hanlivé priezvisko úrad zmení za tri eurá, inak to stojí stovku.

DOMOV

Odišiel milionár, ktorý nechal hovoriť iných

Príbeh Petra Vajdu je úzko spätý s novinami.

KULTÚRA

Belgické rádio a minca medzi polkami zadku. Ako Suchet oživil svojho Poirota

Najťažší bol posledný deň nakrúcania.


Už ste čítali?