Topinambur, alebo na Slovensku musí byť vždy všetko inak

Autor: Daša Lofajová | 31.7.2012 o 10:54 | (upravené 31.7.2012 o 11:07) Karma článku: 5,86 | Prečítané:  634x

Topinambur, rastlina v súčasnosti známa hlavne diabetikom. V histórií niekoľko krát zachránila ľudí pred hladomorom. V západnej Európe sa považuje za delikatesu, hodnú tých najdrahších reštaurácií. V Rusku jej zasvätilo niekoľko vedcov svoju celoživotnú výskumnú kariéru. Akej pocty sa tejto zaujímavej  a všestranne využiteľnej rastline dostalo u nás?  1.5.2011 bola zaradená na zoznam inváznych rastlín, k rastlinám ako je napríklad zdraviu škodlivý Boľševník obrovský. Sprievodné informácie o dôvodoch zaradenia topinambura na zoznam inváznych rastlín sú plné polovičatých právd, omylov, nesprávnych a mätúcich informácií.

Jedným z takýchto omylov je, že sa topinambur samovoľne rozširuje podzemnou časťou a kvetom. Skutočnosť je taká, že topinambur rastie len tam, kde ho zasadíte. Podzemná časť je schopná prežiť tie najťažšie podmienky a keď hľúzu rozdelíte na menšie časti, vyrastú z nej nové rastliny. Jeho rozširovanie mimo žiaduceho územia spôsobujú tak povediac nezodpovední ľudia. Veľkým omylom je aj rozmnožovanie topinambura kvetom. Nie všetky odrody tejto rastliny kvitnú a ak topinambur zakvitne, v našich klimatických podmienkach nikdy nedozreje do semena.

Medzi omyl patrí aj zmienka v smernici k zákonu, že topinambur je možné zlikvidovať len ťažko a to len chemickým postrekom. Už dlhé roky je známa technológia na kontrolované pestovanie a taktiež likvidovanie topinambura bez použitia chemických látok. Taktiež tvrdenie, že topinambur znehodnocuje pôdu nieje pravdivé. Topinambur pôdu rekultivuje.

Vynára sa otázka, prečo chce vlastne niekto pod rúškou zákona likvidovať rastlinu s unikátnym sacharidovým systémom na podstate fruktózy a jej polymérov: fruktooligosacharidov a inulínu, ktorá má široké využitie v potravinárstve, poľnohospodárstve, farmaceutickom priemysle a dokonca aj v energetickej oblasti?

Diabetes je nepríjemná choroba postihujúca čo raz viac a viac obyvateľov. Topinambur má priaznivé účinky na ľudí trpiacich touto chorobou. Prečo im chce niekto vziať to, čo im pomáha?

V Európe existuje topinamburová asociácia zastrešujúca celý tak povediac topinamburový program od pestovania, cez výskum až po konečné spracovanie tejto rastliny. Okrem toho, že sa dá topinambur konzumovať v surovom stave, vyrába sa z neho množstvo výživových doplnkov, BIO produktov, produktov pre diabetikov a celiatikov, prírodná kozmetika vhodná pre ľudí so psoriázou, kŕmne zmesi pre zvieratá až po peletky slúžiace na výrobu tepla.

Existuje niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú obrovský význam topinambura a deklarujú ho ako inteligentnú rastlinu. Každoročne sa konajú odborné konferencie zamerané na využitie topinambura v rôznych oblastiach. Posledná konferencia s medzinárodnou účasťou sa uskutočnila koncom roka 2011 v Moskve. Tak isto mal topinambur výborný ohlas na tohtoročnom Biofachu v Nemecku. Na západ aj východ od nás, patrí táto rastlina a výrobky z nej k veľmi ceneným a žiadaným artiklom.

Na Slovensku musí však byť všetko inak. Veď prečo nezobrať cukrovkárom a iným ľuďom to, čo im pomáha? Prečo nevyhlásiť a zakázať u nás rastlinu, ktorú si inde vo svete cenia a prikladajú jej nejaký význam? Komu skutočne záleží na tom, aby topinambur vymizol zo Slovenska?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?