Topinambur, alebo na Slovensku musí byť vždy všetko inak

Autor: Daša Lofajová | 31.7.2012 o 10:54 | (upravené 31.7.2012 o 11:07) Karma článku: 5,86 | Prečítané:  647x

Topinambur, rastlina v súčasnosti známa hlavne diabetikom. V histórií niekoľko krát zachránila ľudí pred hladomorom. V západnej Európe sa považuje za delikatesu, hodnú tých najdrahších reštaurácií. V Rusku jej zasvätilo niekoľko vedcov svoju celoživotnú výskumnú kariéru. Akej pocty sa tejto zaujímavej  a všestranne využiteľnej rastline dostalo u nás?  1.5.2011 bola zaradená na zoznam inváznych rastlín, k rastlinám ako je napríklad zdraviu škodlivý Boľševník obrovský. Sprievodné informácie o dôvodoch zaradenia topinambura na zoznam inváznych rastlín sú plné polovičatých právd, omylov, nesprávnych a mätúcich informácií.

Jedným z takýchto omylov je, že sa topinambur samovoľne rozširuje podzemnou časťou a kvetom. Skutočnosť je taká, že topinambur rastie len tam, kde ho zasadíte. Podzemná časť je schopná prežiť tie najťažšie podmienky a keď hľúzu rozdelíte na menšie časti, vyrastú z nej nové rastliny. Jeho rozširovanie mimo žiaduceho územia spôsobujú tak povediac nezodpovední ľudia. Veľkým omylom je aj rozmnožovanie topinambura kvetom. Nie všetky odrody tejto rastliny kvitnú a ak topinambur zakvitne, v našich klimatických podmienkach nikdy nedozreje do semena.

Medzi omyl patrí aj zmienka v smernici k zákonu, že topinambur je možné zlikvidovať len ťažko a to len chemickým postrekom. Už dlhé roky je známa technológia na kontrolované pestovanie a taktiež likvidovanie topinambura bez použitia chemických látok. Taktiež tvrdenie, že topinambur znehodnocuje pôdu nieje pravdivé. Topinambur pôdu rekultivuje.

Vynára sa otázka, prečo chce vlastne niekto pod rúškou zákona likvidovať rastlinu s unikátnym sacharidovým systémom na podstate fruktózy a jej polymérov: fruktooligosacharidov a inulínu, ktorá má široké využitie v potravinárstve, poľnohospodárstve, farmaceutickom priemysle a dokonca aj v energetickej oblasti?

Diabetes je nepríjemná choroba postihujúca čo raz viac a viac obyvateľov. Topinambur má priaznivé účinky na ľudí trpiacich touto chorobou. Prečo im chce niekto vziať to, čo im pomáha?

V Európe existuje topinamburová asociácia zastrešujúca celý tak povediac topinamburový program od pestovania, cez výskum až po konečné spracovanie tejto rastliny. Okrem toho, že sa dá topinambur konzumovať v surovom stave, vyrába sa z neho množstvo výživových doplnkov, BIO produktov, produktov pre diabetikov a celiatikov, prírodná kozmetika vhodná pre ľudí so psoriázou, kŕmne zmesi pre zvieratá až po peletky slúžiace na výrobu tepla.

Existuje niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú obrovský význam topinambura a deklarujú ho ako inteligentnú rastlinu. Každoročne sa konajú odborné konferencie zamerané na využitie topinambura v rôznych oblastiach. Posledná konferencia s medzinárodnou účasťou sa uskutočnila koncom roka 2011 v Moskve. Tak isto mal topinambur výborný ohlas na tohtoročnom Biofachu v Nemecku. Na západ aj východ od nás, patrí táto rastlina a výrobky z nej k veľmi ceneným a žiadaným artiklom.

Na Slovensku musí však byť všetko inak. Veď prečo nezobrať cukrovkárom a iným ľuďom to, čo im pomáha? Prečo nevyhlásiť a zakázať u nás rastlinu, ktorú si inde vo svete cenia a prikladajú jej nejaký význam? Komu skutočne záleží na tom, aby topinambur vymizol zo Slovenska?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Rodičia trojičiek: Nie je jednoduché prejsť po ulici bez povšimnutia

Deň s trojičkami sa takmer nedá naplánovať.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?